Zengin Gibi!

 

Adam çocuklarını güç bela okutuyor. Güç bela aldığı para evin mutfak masrafları ve çocukların okul masrafları arasında hiç eve girmemişçesine hızla eriyiveriyor. Çözüm ek iş! Zaten yeterince yorucu olan işine bir yenisini ekleme çabasıyla çırpınıyor. Çocuklarını ve evini, karısını neredeyse hiç görmüyor sayılır. Uzun çalışma saatleri bıktırıcı!

Zengin doğmamış bir adamın Türkiye şartlarındaki yaşam savaşı hemen hemen herkes için böyle. Bunda şaşıracak pek bi durum yok. Fakir ülke..Fakir vatandaş. Tatmin etmeyen çalışma ücretleri. Beni şaşırtan ise bütün bu gerçekler ayan beyan ortada iken ha bire zengin Miş gibi davranmamız.

Üniversitedeki ögreci etrafındaki çoğunluğa uyup kısıtlı imkanını har vurup harman savuruyor. Bin bir emekle kazanılan para bir tür genç nesil  kahvehanelerine dönüşen cafelerde ölü zamanlar için hiç emek verilmemiş gibi bol keseden harcanıyor. Niçin? Gençliğinde bir anlayış var. 'paran yoksa da var mış gibi yap' ezilme! Evet ezilmemek için bunu yapmakta haklılar da bir nebze. Yani kafa yapısını değiştiremiyorsan insanların, bakışlarındaki hor gören ifadeleri bloklamanın bir yolu olmalı. Bu da bir seçenek. Ancak çalışmayı -mezun olmadan çalışmayı diye düzeltmeliyim- bir aşağılanma olarak görür, cep harçlığını çıkaramayacak kadar ONURLU bir gençlik!

İş verenler daha da ilğinç aslında. Bir üniversite öğrencisi iş için geldiğinde bakış açısı öyle acınası bir durum alıyor ki insan duygulanmadan edemiyor. Gelen kişi genç ve güzel bir bayansa çalıştırmaya kıyamam seni edalarında 'bizim sana yap diyeceğimiz bir işimiz pek olmaz ama sen yinede gel otur şurda' diyen vıcık vıcık bacak arası kokan düşünceleri sıradan cümlelerin arkasına gizleyen sapık bir zihniyet genç kızların pekte öyle iş aramaya meraklı olmasını engelliyor doğal olarak.  Çirkin her işe koşturulur güzel yatağa çapraz uzatılır zihniyeti bizi az paralı çok havalı genç ama işe yaramaz bir yığın halini almamızı sağlıyor. Kazık kadar olmuş insanların hiç bir işi becerme yetisi olmadan üniversite denilen bomboş kalın duvarların içindeki labirentlerde gizlenmesini sağlıyor..

Erkek baştan kaybetmiş bir grup zaten. Yakışıklısına da iş yok çirkinine de. Adam boylu poslu gitsinde ele güne çay servisi mi yapsın. Çocuk bücür bir pigme buna ne iş yaptıracaksın! Kız değilki bir reonun önüne müşteri çeksin diye dikesin!

Açız.. Karnımız açlıktan gurulduyor ama hep beraber bir tiyatro sahnesindeymişiz gibi rol kesiyoruz.

Yurt dışına gitme şansı olanlarımızdan dinliyoruz ya hani özellikle hayran olduğumuz ÖZGÜR ülke Amerikaya gidip dönenler şöyle anlatırlar bir çoğundan dinledim sizde duymuş veya mutlaka biryerlerde okumuşsunuzdur:'eğer ben Amerika da çalıştığımın onda biri gibi Türkiye de çalışsaydım evimin kapısı altından olurdu.' diye. Bu ülkede olmaz. Bura da 'hey dostum iş işitir' diyen parasını kazanıp sonra gidip istediğini alan satan zihniyet yoktur.

İşveren çalışmak isteyen kıza oruspu, erkeğe sömürelecek geçici bir nesne gözüyle bakmaya devam ettikçe. Çalışmak isteyen de sadece fakirlerin değil herkesin, eli ayağı sağlam herkesin çalışması gerektiğini kişinin kendi parasını kazanmanın en onurlu yaşam biçimi olduğunu kavrayıp o bilinci kazanmadıkça olmaz. Oluşamaz.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !